+48 501 8882 728 kontakt@3d-ies.com
Zaznacz stronę

Każdy z nas na pewno choć raz w życiu używał standardowej drukarki. Swego czasu drukarki zasilane na tonery były przełomem w przemyśle drukarskim, a wszystko to za sprawą szybszej eksploatacji przy zachowaniu bardziej jakościowych i trwałych wydruków. Dziś drukarki tonerowe są standardowym wyposażeniem każdego domostwa czy biura, natomiast rolę przełomowego wynalazku w dziedzinie wydruku przejął druk w technologii 3D.

3D

Druk 3D to nic innego jak wykonywanie trójwymiarowego wydruku przy pomocy specjalistycznej drukarki. Drukarka składa się z platformy, na której powstaje model wydruku, głowicy, z której wydobywa się specjalnie zaprojektowany toner nazywany filamentem oraz dwóch osi, po których przesuwa się ramie głowicy w czasie tworzenia wydruku. Istnieje kilka rodzajów filamentów i zależnie od wybranego typu filamentu wykorzystujemy inną technologię i metodę wykonywania wydruku. Sprawdź -> druk 3D Wrocław.

szkic

Technologie druku

W świecie drukarek 3D wyróżniamy sześć głównych technologi wydruku trójwymiarowego — FDM, SLA, CJP, SLS, SLM oraz LOM. FDM to wydruk trójwymiarowy, w czasie którego do druku wykorzystywany jest filament wykonany z tworzywa termoplastycznego (tak zwanych termoplastów). Jest to najbardziej popularna i najchętniej wykorzystywana metoda wydruku, ze względu na jej stosunkową szybkość i trwałość modeli. SLA to technologia wykorzystująca do wydruku żywice światłoutwardzalne — w czasie wydruku filament utwardzany jest za pomocą specjalistycznej lampy. Do kategorii SLA należą również technologie poboczne, takie jak DLP czy PolyJet / MJP. CJP wykorzystuje do wydruku specjalny proszek gipsowy, natomiast SLS to wydruk 3D ze sproszkowanego tworzywa sztucznego. SLM również wykorzystuje do wydruku proszek, jednakże są to sproszkowane metale. Technologia ta posiada kilka technologii pobocznych, takich jak DMP, DMLS oraz EBM. Ostatnią technologią jest LOM, czyli wydruk 3D z folii lub specjalnego papieru.