+48 501 8882 728 kontakt@3d-ies.com
Zaznacz stronę

Retrakcja należy do kategorii jednych z najważniejszych procesów, mających ogromny wpływ na jakość oraz przebieg wydruku wewnątrz drukarki 3D. Ze względu na skomplikowaną strukturę wielu modeli, jakie można wydrukować w formacie trójwymiarowym, nieodłączną czynnością głowicy jest zmiana położenia z jednego miejsca na modelu do drugiego, bez nakładania materiału budulcowego. Jeśli retrakcja będzie ustawiona w zły sposób lub całkowicie wyłączona, w czasie przenoszenia głowicy filament będzie grawitacyjnie wyciekał na nasz model, w efekcie czego drobne nitki i jego elementy pozostaną na powierzchni modelu, co może doprowadzić do nierównomiernego oraz nieestetycznego wydruku.

Na czym to polega?

Retrakcja polega na wycofaniu filamentu wychodzącego z dyszy i odbywa się za pośrednictwem ekstrudera, w którym filament zostaje wysunięty w odwrotnym kierunku niż w czasie zwyczajnego procesu wydruku 3D (3dcolors), co w efekcie zapobiega wyciekowi grawitacyjnemu materiału budulcowego w czasie poruszania się głowicy. Niestety ustawienia retrakcji nie są uniwersalne, a jej parametry różnią się w zależności od dostępnego modelu drukarki 3D, rodzaju jej głowicy, dyszy, ekstrudera i innych elementów wyposażenia urządzenia drukującego.

czcionka

Do parametrów retrakcyjnych należą długość procesu, prędkość procesu, minimalne przemieszczenie oraz Lift-Z. Każdy parametr ma ogromne znaczenie w kwestii jakości drukowanego modelu 3D i warto dowiedzieć się, jakie wartości parametrów zastosować dla naszego modelu. Długość retrakcji to odległość, na jaką upłynniony materiał budulcowy zostanie wycofany, natomiast prędkość procesu retrakcji to parametr, od którego zależy prędkość wycofywania się filamentu. Warto pamiętać, że długość retrakcji nie powinna przekraczać 3 mm lub 15 mm w zależności od modelu, ponieważ istnieje ryzyko powstania dziur w płaszczyźnie modelu, a jego ciągłość może zostać przerwana.

Jak dostosować?

Parametry retrakcji powinny być dostosowane nie tylko do modelu drukarki, jaki posiadamy, ale również do rodzaju plastycznego materiału budulcowego, jakim operujemy. Każdy materiał elastyczny ma inne właściwości — jedne stają się bardziej płynne, a inne mniej. Do każdego wkładu stosuje się również inne części drukarki 3D, dlatego o ile w tradycyjnych filamentach prędkość retrakcji może pozostać na płaszczyźnie 50 mm/s, to w przypadku wkładów i materiałów TPU prędkość retrakcji musi zostać znacznie obniżona, nawet do 20-30 mm/s, ponieważ jeśli wartość prędkości będzie zbyt wysoka, materiał może zablokować dyszę podajnika lub najzwyczajniej zaplącze się na radełku i nie będziemy mogli ukończyć projektowania wymarzonego modelu.