+48 501 8882 728 kontakt@3d-ies.com
Zaznacz stronę

Druk 3d powoli staje się czymś niemal tak powszechnym jak tradycyjne metody wytwarzania złożonych elementów, na przykład odlewanie. Dzięki temu, że stale powstają nowe technologie i coraz więcej tworzyw o zróżnicowanych właściwościach fizykochemicznych wykorzystuje się w drukarkach, ich zastosowanie jest coraz szersze. Do czego drukowanie 3d może nam się przydać?

Elementy wykończeniowe

Jednym z najczęstszych zastosowań drukarek 3d, zwłaszcza tych kupionych do domu, jest dorabianie wykonanych z tworzywa sztucznego elementów, których nie da się kupić w sklepach. Mogą to być np. narożniki szafek, nóżki, czy nawet kółka do walizki – jeśli jesteśmy sprawni w obsłudze programu AutoCad i dysponujemy choćby średniej jakości drukarką 3d, nasze możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone. Pozwala to na dokonywanie nisko kosztowych napraw i uzyskanie maksymalnego podobieństwa elementu dorabianego do elementu oryginalnego.

Naczynia

Za pomocą drukarek 3d jesteśmy również w stanie wykonywać elementy ozdobne. Co prawda nie nadają się one do obróbki metali szlachetnych, mając zwykłą, budżetową drukarkę 3d będziemy w stanie co najwyżej wykonać elementy z tworzywa sztucznego, ale możliwości są tu i tak ogromne – wszelkiego rodzaju miski, kubki, wazony, wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy możemy za pomocą Auto Cada i drukarki przenieść z wyobraźni do rzeczywistości. Jeśli mamy trochę wiedzy i doświadczenia, a także estetycznego wyczucia, będziemy naprawdę zaskoczeni efektem.

Figurki

A jeśli już jesteśmy przy elementach ozdobnych – jednym z najbardziej lubianych przez posiadaczy drukarek 3d obszarów zastosowania tych urządzeń, jest produkcja figurek. Z druku 3d korzystają między innymi producenci gier planszowych i zabawek, zwłaszcza tych designerskich, produkowanych w niewielkiej ilości egzemplarzy. Jeśli chcemy pobawić się w projektanta designerskich figurek, to jeśli tylko dysponujemy drukarką 3d – nic nam nie stoi na przeszkodzie. Efekty, jakie możemy osiągnąć dzięki Auto Cadowi i odpowiedniej maszynie bywają niesamowite, z technologii tej korzystają nawet profesjonalni artyści, którzy za jej pomocą wynoszą swoją sztukę na zupełnie inny poziom.

Elementy techniczne

Z druku 3d korzysta się również podczas dorabiania części najróżniejszych mechanizmów, które uległy zużyciu. Jeśli to właśnie w tym celu zamierzamy kupić drukarkę 3d, warto będzie rozejrzeć się za taką, która pozwala na obróbkę metalu. Zwykła drukarka na ABS czy PLA może okazać się dla nas zbyt mało zaawansowana. Co prawda zdarzają się mechanizmy, które wykorzystują części z tworzyw i często to właśnie one w tych mechanizmach najczęściej zawodzą, jeśli jednak postawimy na drukarki pracujące w metalu, katalog elementów, które będziemy w stanie za ich pomocą wyprodukować stanie się o wiele szerszy.

Tak naprawdę posiadacza drukarki 3d ogranicza wyłącznie rozmiar drukarki, specyfika materiału w którym pracuje oraz własna wyobraźnia. Nawet, jeśli pierwsze wydruki nie okażą się zadowalające, każda kolejna próba zapewni doświadczenie, dzięki któremu kolejne będą już znacznie bardziej udane. Drukowanie 3d jest nie tylko użyteczne, ale również niezwykle interesujące – odkrywanie jego możliwości, kształtowanie wyobraźni przestrzennej i szansa na zrealizowanie nawet najbardziej śmiałych projektów to główne przyczyny, dla których tak wielu ludzi zajmuje się nim amatorsko.