+48 501 8882 728 kontakt@3d-ies.com
Zaznacz stronę

Technologia drukowania 3d rozwinęła się obecnie na tyle, że może wykorzystywać bardzo różne materiały, takie jak tworzywa sztuczne, ceramikę czy metal. Proces drukowania zawsze niesie ze sobą konieczność rozgrzania materiału do kilkuset stopni Celsjusza tak, aby dało się go łatwo kształtować. Im wyższą materiał ma temperaturę topnienia, tym bardziej zaawansowanego urządzenia wymaga. Właśnie dlatego drukarki przeznaczone do użytku domowego pracują głównie w tworzywach sztucznych, natomiast drukarki używające metalu, za pomocą których można wytwarzać nawet znacznych rozmiarów elementy, znajdziemy głównie w dużych zakładach produkcyjnych o wysokim budżecie.

Metal

Posiadanie drukarki 3d pracującej w metalu daje między innymi możliwość dorabiania części mechanizmów o dowolnym rozmiarze, dowolnego przeznaczenia i dowolnego kształtu. Co ważne – dzięki drukarce można zaprojektować i wyprodukować nawet taką część, która dawno już wyszła z użycia. Właściwość ta jest coraz częściej doceniana chociażby przez przemysł samochodowy. Jednak najważniejszym obszarem, w którym używa się drukarek 3d, są nowe technologie, w których niezbędne są elementy, jakie nigdy wcześniej nie były produkowane. Dzięki temu mamy możliwość eksperymentowania na skalę, z jaką nigdy dotąd nie mięliśmy do czynienia w historii techniki. Drukarki 3d na metal to ważny element wyposażenia laboratoriów pracujących nad nowymi technologiami.

Ceramika

Jako tworzywo ceramika ma co prawda pewne zastosowanie techniczne, jednak jest na tyle krucha, że wykorzystuje się ją raczej do elementów ozdobnych. Dzięki drukarkom 3d projektanci zastaw lub figurek mają ogromne pole do popisu, co więcej wytwarzanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów staje się prostsze i bardziej precyzyjne niż kiedykolwiek dotąd. Dotyczy to zarówno ceramiki produkowanej seryjnie, jak i tworzonej na specjalne zamówienie, często w zaledwie kilku – kilkunastu egzemplarzach.

Tworzywa sztuczne

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w wydrukach 3d pozostają jednak tworzywa sztuczne, wśród których najpopularniejsze są PLA i ABS. Ta druga substancja jest pochodną ropy naftowej i jako taka stanowi pewne niebezpieczeństwo – topnieje w temperaturze 230 – 270 stopni Celsjusza, a podczas obróbki wydzielają się opary o nieprzyjemnym zapachu, które mogą być toksyczne. Dla drukarek na ABS wyodrębnia się specjalne, dobrze wentylowane pomieszczenia, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zatrucia operatora. To dość kłopotliwe, jednak ABS jako tworzywo ma kilka zalet, m.in. jest dość wytrzymały i można wykonywać z niego nawet przedmioty o dość skomplikowanym kształcie. PLA dla odmiany powstaje na bazie naturalnych półproduktów, takich jak mączka kukurydziana. Topnieje już przy 180 – 210 stopniach Celsjusza, może więc być obrabiany przy tzw. zimnym stole. PLA lepiej sprawdza się przy elementach o większych gabarytach, gwarantuje mocniej nasycone kolory i jest w pełni biodegradowalny. Jest jednak zarazem dość mocno podatny na mechaniczne uszkodzenia.

Oprócz trzech opisanych powyżej kategorii na wzmiankę zasługują jeszcze materiały na bazie żywicy, które z racji unikalnych właściwości fizykochemicznych wykorzystuje się do wydruków specjalistycznych, a także w przemyśle. Technologia wydruków 3d stale się rozwija, nie można więc wykluczyć, że katalog używanych przez nią materiałów ulegnie dalszemu rozszerzaniu.