+48 501 8882 728 kontakt@3d-ies.com
Zaznacz stronę

Jeszcze niedawno drukarki 3D robiły ogromne wrażenie. Ludzie dziwili się jak to w ogóle możliwe, że takie urządzenie jest w stanie wydrukować jakiś przedmiot, a później można go jeszcze normalnie wykorzystywać do codziennego użytku. Wszystko to wydawało się takie nowe, a nawet niemożliwe. Tymczasem druk ten stał się zupełnie normalną czynności. Dziś już nikogo nie zadziwia. Zresztą – czy faktycznie jest powód do takich uniesień?

Drukarki 3D potrafią wydrukować różne przedmioty, sztućce, ozdoby, zabawki, akcesoria biurowe. Mówi się nawet, że urządzenia te można wykorzystywać w medycynie przy tworzeniu implantów. W każdym razie zastosowanie jest szerokie. Mają jednak pewne wady, bo jeżeli nawet są w stanie drukować różne rzeczy, to jednak nie te, o dużych wymiarach. Często w związku z tym drukuje się je w częściach, a następnie składa w jedną całość. Także wbrew temu, co się mówi, nie wszystko można drukować poprzez zastosowanie tej właśnie technologii.

Jeszcze niedawno drukarki 3D były trudno dostępne. Niektórzy oglądali je wyłącznie na zdjęciach w Internecie. Dziś urządzenia zyskały większa popularność i co więcej, można je kupić bez większych utrudnień. Trzeba mieć tylko pieniądze i to niemałe. Drukarki drukujące w tej technologii wciąż nie są tanie. Także każdy, kto poważnie zastanawia się nad zakupem tego urządzenia, musi liczyć się z dużym wydatkiem.

Osoby, które bardzo dobrze poznały te urządzenia, doszły do wniosku, że w sumie nie jest on tak zachwycający, jak to się o nim opowiada. Niektórzy właśnie zrozumieli, że nie ma sensu inwestować w to urządzenia, gdyż nie spełni ich oczekiwań. Chodzi tu o pewne ograniczenia. Mianowicie trzeba pamiętać o tym, że drukarka wbrew pozorom nie jest w stanie wszystkiego drukować, a przynajmniej nie te, które dziś można kupić.

Nie można zapominać o tym, że jednak druk 3D bywa bardzo kosztowny, wyjaśnia nam założyciel 3D-UP!. Nie chodzi tu tylko o koszty związane z zakupem samej drukarki, ale również o koszty zakupu materiału niezbędnego do wykorzystania w tym procesie. Poza tym taka drukarka niestety drukuje i drukuje. Czynność ta przebiega w bardzo wolnym tempie. Przez to też zużywa się dużo prądu. W rezultacie druk ten może okazać się nieopłacalny. Co należałoby drukować, aby na tym zarobić i poniesione koszty szybko się zwróciły? Dobre pytanie. Trzeba dobrze się nad tym zastanowić.

Warto również pamiętać o tym, że drukarki 3D pojawiają się na rynku w bardzo szybkim tempie, bo to przecież nowość. Co roku na rynek producenci wprowadzają nowe produkty. Dziś kupiona drukarka za rok będzie już zdecydowanie tańsza. Nawet jeżeli ktoś zdecyduje się ją sprzedaż, nie zarobi na niej, a po prostu straci. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie tego wspaniałego i „wszechmogącego” urządzenia, lepiej się poważnie nad tym zastanowić i poznać te drukarki nieco lepiej. A nie powinno być to trudne, ponieważ informacji w sieci nie brakuje. Ciągle ktoś się o nich wypowiada i są to informacje prawdziwe. Użytkownicy drukarek opisują je od strony zastosowania, a nie sprzedaży.