+48 501 8882 728 kontakt@3d-ies.com
Zaznacz stronę

Podstawowy problem z wyborem drukarki 3d polega na tym, że choć branża jest jeszcze dość świeża, w związku z tym trudno znaleźć rzetelne ekspertyzy na temat poszczególnych maszyn, to sama oferta jest niezwykle szeroka i laikowi bardzo trudno się w niej rozeznać. Jeśli jednak poświęcimy trochę czasu na rozejrzenie się w rynku, dokładnie określimy swoje potrzeby i zastosujemy się do kilku prostych zasad, powinniśmy być zadowoleni z efektów.

Potrzeby i możliwości

Z drukarek 3d korzystają zarówno prywatne osoby, dla których zakup urządzenia jest rozwinięciem hobby, jak i firmy produkcyjne, które dzięki nim zamierzają zwiększyć swoje moce lub poprawić precyzję wytwarzania poszczególnych elementów. Najpopularniejszą metodą stosowaną w drukarkach niskobudżetowych, a więc tych przeznaczonych do domu, jest tzw. FDM, który polega na wyrzucaniu przez dysze termoplastycznego materiału (czyli najczęściej tworzywa sztucznego). Technologia ta jest stosunkowo tania, jednak w przypadku profesjonalnego zakładu produkcyjnego może nie sprawdzić się najlepiej – przedmioty i elementy wykonywane za pomocą FDM przeważnie zasadniczo różnią się od projektów, co oznacza, że trzeba je przycinać, wygładzać lub wykańczać ręcznie. Jeśli szukamy drukarki 3d do zastosowań przemysłowych – lepiej będzie rozejrzeć się za bardziej zaawansowanym urządzeniem, wykorzystującym np. metal lub materiały bazujące na żywicy.

Materiał

Kupując tanią drukarkę 3d do domu musimy zdecydować się na wybór jednego z dwóch dostępnych tworzyw sztucznych, czyli akrylonitrylo – butadieno – styren (ABS) lub polilaktyd (PLA). Obydwa mają zarówno zalety jak i wady, przy czym za materiał lepszy jakościowo uznaje się PLA (drukowanie z jego użyciem jest jednocześnie nieco droższe). Dlaczego? PLA posiada kilka istotnych przewag: dzięki niemu można osiągnąć bardziej nasycone kolory, gładszą i bardziej lśniącą powierzchnię, nadaje się do obróbki przy niższych temperaturach niż ABS i nie wydziela tak nieprzyjemnego zapachu – zgodnie z zaleceniami producentów drukarek pracujących z użyciem ABS praca powinna mieć miejsce w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. ABS sprawdza się jednak lepiej w przypadku przedmiotów, które podczas użytkowania będą wystawione na działanie temperatur powyżej 60 stopni oraz mają bardzo złożoną geometrię, co wymaga zastosowania licznych podpór.

Drukarki wielkoformatowe

Osobne zagadnienie stanowią drukarki 3d, za pomocą których wytwarza się elementy o znacznych rozmiarach. W ich przypadku należy liczyć się z tym, że materiał podczas obróbki może się kurczyć, w końcu przy drukowaniu 3d pracujemy na bardzo wysokich temperaturach. Co do zasady – urządzenia wykorzystujące ABS lub nylon przy dużych formatach sprawdzają się gorzej. Nieco bardziej odporne na kurczenie się okazują się PLA i PETG (Politereftalan etylenu), jeszcze bardziej – metal. Wielki format jest zazwyczaj stosowany w zakładach produkcyjnych, które dysponują poważnymi budżetami, więc choć drukarki 3d pracujące w metalu są najdroższe, to ich zakup będzie się większości firm opłacał najbardziej.

Przed wyborem drukarki 3d pamiętajmy o tym, że najtańsza nie zawsze okaże się najbardziej opłacalna. Niska cena zawsze oznacza, że producent również oszczędzał na czymś, co może odbić się na sprawności maszyny oraz jakości wydruków, a tego nie chcemy nawet w przypadku drukarki używanej w domu.