+48 501 8882 728 kontakt@3d-ies.com
Zaznacz stronę

Mało, która osoba zaczynająca swoją przygodę z drukiem 3D zna wszystkie techniki i metody druku 3D. Najpopularniejszymi urządzeniami dostępnymi na rynku są urządzenia korzystające z termoplastów przy zastosowaniu technologii FDM / FFF. Większość osób zajmująca się amatorsko drukiem 3D używa takich rozwiań, jednak trzeba pamiętać, że druk 3D to o wiele więcej różnych technik i możliwości.

Rodzaje druku 3D, które dostępne są na rynku

FDM / FFF – jest to drukowanie przy wykorzystaniu termoplastów, czyli plastiku. Tworzywo dostarczane do drukarki 3D rozgrzewane jest do bardzo wysokiej temperatury i doprowadzane do stanu półpłynnego. Pierwszym elementem pracy jest nakładanie materiału w osiach XY, a następnie nakładana jest kolejna warstwa. Tworzywo po zastygnięciu tworzy jednolitą strukturę.

SLA – w tej technologii do druku wykorzystuje się żywicę światłoutwardzaną. Do utwardzania wykorzystuje się specjalną wiązkę lasera. Do pojemnika wlewana jest żywica, w której zanurzany jest stół roboczy. Na odpowiedniej wysokości wiązka lasera rysuje kształt obiektu, a następnie stół jest opuszczany, aby wiązka mogła utwardzać kolejną warstwę żywicy.

DLP – druk 3D w tej technologii jest bardzo podobny do technologii SLA, jednak w przypadku technologii DLP żywica utwardzana jest przy wykorzystaniu światła emitowanego przez projektor, który zamontowany jest nad pojemnikiem z żywicą. W przypadku technologi DLP cała warstwa utwardzana jest jednocześnie, jednak w przypadku dużych detali następuje bardzo duży skurcz całej warstwy. Obecnie niektóre firmy zastępują projektor DLP wyświetlaczem LCD. Rozwiązanie to, chodź sporo tańsze oferuje niższą jakość.

Inne rodzaje technologii

Opisane powyżej technologie związane z drukiem 3D to nie jedyne rozwiązania dostępne na rynku. Druk 3D cały czas się rozwija i obecnie można zastosować także takie technologie jak PolyJet, CJP, Binder Jetting, SLS, EBM i wiele więcej. Do amatorskiego druku 3D z całą pewnością wystarczą omówione podstawowe technologie, jednak w przypadku chęci realizacji druku profesjonalnego warto zainteresować się bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami.